Wystawa ikon w Kościele w Otrębusach

Wystawa ikon w Kościele w Otrębusach

W dniach 16-25.10.2020 r. można było zobaczyć w Kościele NMP Matki Kościoła w Otrębusach ikony napisane przez  Sebastiana Szczepańskiego. Zaprezentowane zostały ikony Chrystusa Pantokratora, Anioła Pańskiego i Matki Boskiej Włodzimierskiej Ciekawą pracą była bogato zdobiona złotem ikona Judy Tadeusza inspirowana pokaźnej wielkości obrazem olejnym Tadeusza Stachowicza wiszącym w tym samym kościele.

Ciekawostką była ikona będąca równocześnie intarsją – Chrystusa Pantokratora. To całkiem unikalna praca – połączenie intarsji i tradycyjnej techniki ikonopisania. Na deskę została przyklejona intarsja – obraz zestawiony z kawałków drewnianej politury. Szaty, aureola oraz tło i ramki wykonano z różnych rodzajów drewna. Następnie wewnątrz na kredowej powierzchni namalowano twarz Chrystusa Pantokratora temperą na bazie żółtka z winem.

Proces pisania ikony jest bardzo żmudny i czasochłonny. Po namalowaniu praca wymaga 3 miesięcznego leżakowania celem odparowania i lakierowania. Ikona jest zabezpieczana olejem twardoschnącym. Część ikon została dodatkowo ozdobiona złotem w płatkach a także rzeźbiona i puncowana.

Fotorelacja